22 615 52 40 biuro@akcja-empatia.pl

Cieszymy się, że mimo pandemicznej sytuacji na początku października odbył się 3. Festiwal Empatia w Działaniu! Główne wydarzenia odbyły się w dniach 2 – 4 października 2020, natomiast wydarzenia okołofestiwalowe odbyły się w dniach 28 września – 4 października 2020.

W oragnizację festiwalowych inspiratoriów zaangażowało się kilkanaście miast.

 KONCEPCJA III FESTIWALU EMPATIA W DZIAŁANIU.

 Działamy w trudnych okolicznościach. Mamy pandemię. Nie wiemy, co będzie za chwilę. Sytuacja ta już wymusiła różne zmiany. Weszliśmy w różne formy pracy on-line, które coś zabierają, ale dają też ciekawe możliwości. Okazuje się, że poprzez komunikację internetową można prowadzić intensywne warsztaty, pracować nad inspirowaniem się, pogłębianiem świadomości, zwiększaniem kompetencji. Można uruchomić pole do uważnej rozmowy, głębokiego spotkania międzyludzkiego, uczenia się od siebie nawzajem.

Nasz jesienny festiwal składał się z:

Archipelag empatii

ARCHIPELAG EMPATII niezależnie od warunków epidemiologicznych zrobimy w Internecie. Jego istotą będzie metafora WYSPY, czyli osobistego, storytellingowego opisu różnego typu prorozwojowych projektów realizowanych w firmach, organizacjach pozarządowych, oświacie, urzędach, wyższych uczelniach, a także różnego typu inicjatywach społecznych, które trudno wrzucić do jakiegoś worka. Będzie można zobaczyć, jak każdy program rozwojowy wiąże się z empatyczną współpracą. To okazja do wgłębienia się w specyficzne metodologie, posmakowanie ciekawych stylów działania, ale też zachwycenia się niesamowitym dorobkiem, skutecznością. Zobaczymy, jak uzyskiwanie harmonizacji, sztuka słuchania, dialogu, budowania osobowych relacji uruchamia procesy realnej zmiany w różnych obszarach biznesu, edukacji i życia społecznego.

Inspiratoria

INSPIRATORIA to specyficzne warsztaty tematyczne. Ich rdzeniem jest uruchomienie debaty nad jakimś ważnym dla empatycznej współpracy tematem. Będziemy rozmawiali o działaniu w niepewności, budowaniu partycypacji, harmonizacji opartej na różnorodności, tworzeniu pola dialogu, uruchamiania emocjonalnego przepływu, tworzeniu zadaniowych wspólnot itp. Planujemy to wszystko w realu, ale w taki sposób, żeby w każdej chwili można było przenieść to do Internetu.

Spotkania oparte o formułę openspace

OPENSPACE – to początek i zakończenie spotkania w Warszawie. Oparty będzie na KRĘGACH WSPARCIA.

Festiwal okiem kamery

Cały festiwal zaczął się 28 września 2020 roku. W kilkunastu miastach zorganizowane zostaną regionalne INSPIRATORIA. W Trójmieście (Gdynia, Sopot, Gdańsk), Krakowie, Tarnobrzegu, Łodzi, Białymstoku, Ostrowcu Świętokrzyskim, Wrocławiu, może w Poznaniu, Dąbrowie Górniczej odbyły się spotkania zaprojektowane przez lokalne grupy robocze. Te działania trwały  28, 29 i 30 września.

Od 1 października zaczęliśmy ARCHIPELAG EMPATII. Codziennie wieczorem organizowane były wirtualne wyprawy na wyspy, na których gospodarzami będą osoby realizujące opisane powyżej działania.

Archipelag Empatii będzie trwał również po zakończeniu działań festiwalowych.

2 października

Przed południem robimy ŚWIĘTO EMPATII w Warszawie. Będzie kilka wystąpień, dużo okazji do spotkań, rozmów i poznawania się.
Tego samego dnia po południu idzie pierwsza seria INSPIRATORIÓW (10 warsztatów).

3 października 

INSPIRATORIA

4 października 

Kończymy dużym OPENSPACEM opartym na KRĘGACH WSPARCIA, ale umożliwiającym też spontaniczne rozmowy, sesje uważności empatycznej i zwykłe „bycie w kontakcie”.

28-30.09.2020

Regionalne wydarzenia festiwalowe (Kraków, Gdynia-Gdańsk-Sopot, Łódź, Tarnobrzeg, Białystok, Wrocław, Ostrowiec Świętokrzyski) w realu lub on-line.

1.10.2020

19:00 I spotkanie w ramach ARCHIPELAGU EMPATII (on-line)

2.10.2020

11.00 – 14.00 Rozpoczęcie – ŚWIĘTO EMPATII (pl. Zbawiciela kawiarnia KARMA lub on-line)

15.00 – 18.00 TWORZENIE WSPÓLNOTY ZADANIOWEJ w firmie, szkole, organizacji, instytucji (Społeczne Liceum Ogólnokształcące nr 17 ul. Marszałkowska 34/50 lub on-line)

Tematy:

 Rozwijanie kultury organizacyjnej (w korporacji, w środowisku lokalnym, org. pozarządowej szkole, urzędzie itp.)

 Efektywność dzięki empatii, wrażliwości i współpracy

 Samodzielnie, ale nie samotnie, czyli dobry zespół

19.00 ARCHIPELAG EMPATII (on-line)

3.10.2020

10.00 – 13.00  HARMONIZACJA – WSPÓŁPRACA DZIĘKI ODMIENNOŚCI (Społeczne Liceum Ogólnokształcące nr 17 ul. Marszałkowska 34/50 lub on-line)

Tematy:

 Konflikt, jako szansa na głębsze relacje i współistnienie

 Konfrontacja z posiadaczami prawdy jedynej

 Dialog międzypokoleniowy, międzysektorowy, międzykulturowy, międzypłciowy i w ogóle miedzy…

13.00 – 14.00 Spotkania na obiadku w okolicach pl. Zbawiciela

14.00 – 18.00  KREOWANIE TRENDÓW, URUCHAMIANIE PROCESÓW SPOŁECZNYCH (Społeczne Liceum Ogólnokształcące nr 17 ul. Marszałkowska 34/50 lub on-line)

Tematy:

 Kreowanie ruchów (np. org. turkusowe, albo szkoły Montessori, czy demokratyczne rozwijanie podejść (np. Gestalt, NVC)

 Rozwijanie systemów wsparcia społecznego

 Świat, jako miejsce rozwoju – zabawa, ciało, zdrowie, emocje itp.

 Propagowanie godności, podmiotowości, przedsiębiorczości etc.

 

4.10.2020

10.00 – 14.00  OPENPACE, KRĘGI WSPARCIA, NIESPODZIANKA ARTYSTYCZNA

(kawiarnia Nowy Świat Muzyki ul. Nowy Świat 63 lub on-line)

 

Zobacz jak było w poprzednich latach

2019

2018