22 615 52 40 biuro@akcja-empatia.pl

Festiwal Empatia w Działaniu to cykliczne wydarzenie organizowane przez Jacka Jakubowskiego w ramach Akcji Empatia. To doskonała okazja do spotkania się z ludźmi świadomymi, którzy tak jak Ty, chcą tworzyć lepsze miejsca pracy, wydajniejsze firmy, przyjazne urzędy, mądre szkoły i uczelnie. Tak jak Ty, chcą budować przestrzeń zrozumienia i dialogu, razem tworzyć w empatii i współodczuwaniu. Tu znajdziesz społeczność, inspiracje, wiedzę i doświadczenie, jakiego potrzebujesz, by tworzyć lepszy świat wokół siebie.

Wystartowaliśmy w poniedziałek 16.10.23 r. i aż do 20.10.23 byliśmy obecni w różnych inicjatywach lokalnych i  odbywających się spotkaniach online. Spotkanie Koalicjantów w Warszawie natomiast zaplanowaliśmy na 21-22.10.23r. 

W tym roku na Festiwalu było młodzieży. A także reprezentanci NGO, szkół, biznesu, instytucji publicznych,  większość z nich pokaże swoje dokonania w budowaniu dialogu międzypokoleniowego.

NASZYM MARZENIEM JEST BY FESTIWAL TRWAŁ CAŁY ROK! Jak? Chcemy by VI FESTIWALU EMPATIA W DZIŁANIU miał konkretny owoc. Naszym celem jest uruchomienie Młodzieżowej Szkoły Liderów Empatii. Będzie ona realizować założenia festiwalu i manifest empatyczny przez cały rok! Bardzo będzie dla Nas dużo znaczyć jak wesprzecie nasz pomysł. Założyliśmy specjalnie na ten cel dedykowany Patronite. Klinki w link i dowiedz się więcej:

https://patronite.pl/akcja-empatia

W tym roku byli z nami:

Ashoka, Firmy turkusowe, Fundacja Bullerbyn, szkoły i przedszkola Montessori, Sprężyny Biznesu, Stowarzyszenie Spójrz Inaczej, Sieci Wsparcia, Młodzieżowy Ośrodek Socjoterapii  „SOS”, Republika – los17, Działaj Lokalnie, Kaszubski Uniwersytet Ludowy, Towarzystwo Inicjatyw Twórczych Ę, Obozy Wakacyjne Gestalt, Centrum Psychiatrii z Gdańska, Stowarzyszenie STOP, klub Gaja, Zwonieni z Teorii, ISKIERKA, POGRANICZE, Centrum Działań Profilaktycznych, FUNDACJI HUMANITES, ULICA, Pracownia PLUS, firma doradcza Heidtman&Piasecki, Polska Fundacja Dzieci i Młodzieży, Młodzi Mlodym KOSZALIN, CEO, Kolektw XYZ, absolwenci i trenerzy TROP.

 

 

Harmonogram wydarzeń lokalnych (forma online lub na żywo) poniżej ⬇

 

?16.10.2023
? SPRĘŻYNY BIZNESU (ŚNIADANIE I PANEL STACJONARNY O EMPATII POD OŻAROWEM MAZOWIECKIM)
?9:30-11:30
Tematy panelu: o emocjach wśród kobiet, także w różnym wieku, jak objawia się empatia w bardzo różnych miejscach i grupach społecznych, o budowaniu empatii między pokoleniami?

Link do wydarzenia ?

? TOWARZYSTWO INICJATYW TWÓRCZYCH „Ę” – WARSZTAT DIALOGI POKOLEŃ
?10:00-14:00
Warsztat z umiejętności rozwijania się w obszarze dialogu międzypokoleniowego oraz zdobywaniu wiedzy i kompetencje w zakresie komunikacji. Skierowany głównie do trenerów i edukatorów.

Link do wydarzenia ?

 

?17.10.2023

? GRA „Otwarcie być sobą” Z FUNDACJĄ OTWARTY KRĄG I NIEWIDZIALNĄ PRZESTRZENIĄ W OPOLU.
?OD 11:00
Pogłębiaj relacje, przeciwdziałaj samotności, podziel się doświadczeniami życiowymi – wszystko dzięki grze „Otwarcie być sobą”

Link do wydarzenia ?

? SPOTKANIE W LICEUM 17STKA W RAMACH AKCJI REPUBLIKA Fundamentalnymi wartościami tej szkoły są tolerancja i dialog. Nie mogło ich zabraknąć. Wydarzenie dostępne dla uczniów szkoły.
?12:00-15:00

?18.10.2023

? CAŁODNIOWY WARSZTAT – DLA ANIMATORÓW KULTURY W KASZUBSKIM UNIWERSYTECIE LUDOWYM W WIEŻYCY
Organizator: Wacław Idziak
? LEKCJA EMPATII W LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE „SZKOŁA LIDERÓW”, KTÓRY PRZEPROWADZĄ PSYCHOLOŻKI Z TEJŻE SZKOŁY.
Event dostępny tylko dla uczniów szkoły.
?SEMINARIUM ONLINE „ABC DIALOGU XYZ” ORGANIZOWANE PRZEZ KOLEKTYW XYZ
?18:00-19:30
O co chodzi z tymi pokoleniami? Czemu tak dużo tych literek? Czy aby na pewno potrzebujemy tych oznaczeń?

Link do wydarzenia ?

  

?19.10.2023

? EMPATYCZNY I MIĘDZYPOKOLENIOWY SPACER POŁĄCZONY Z WARSZTATAMI OUTDOOR & ADVENTURE EDUCATION W KAMPINOSKIM PARKU NARODOWYM Z MARTINĄ WITEK (licencjonowaną przewodniczką parku).
?12:00-15:00
START: parking leśny Pociecha.

Link do wydarzenia ?

?EMPATYCZNE OGNISKO ZORGANIZOWANE PRZEZ LEŚNĄ BAZĘ BASIĘ. PROWADZĄCY: EWELINA ŁASTAWIECKA I KUBA ŚCIESZKA.
?16:30-19:30
Las to cudowne miejsce wspierające spotkania międzyludzkie – niezależnie od wieku. Na spotkaniu będzie przestrzeń do zabawy oraz do podejmowania tematu empatycznej komunikacji.

Link do wydarzenia ?

?SPOTKANIE CZŁONKÓW STOWARZYSZENIA PSYCHOPROFILAKTYKI „SPÓJRZ INACZEJ” DOTYCZĄCEJ EMPATII.

W czasie tego spotkania chcielibyśmy podzielić się naszymi przemyśleniami związanymi z
trzema zagadnieniami:
– Co dla nas jest ważne w myśleniu i rozmawianiu o empatii?
– W jaki sposób rozwijamy świadomość empatii w programie „Spójrz Inaczej”?
– Jak możemy bardziej rozwijać świadomość i ważność empatii w czasie szkoleń przygotowujących do realizacji naszego programu?
? 18:00
?EMPATYCZNE SPOTKANIE MIĘDZYPOKOLENIOWE I WARSZTAT KOMUNIKACJI, KTÓRY POPROWADZI EWA STĘPNIEWICZ (COACH, PSYCHOLOG I PSYCHOTERAPEUTA).
Tytuł „Co nas (nie) różni? Znajomość typów komunikacji,uważność i słuchanie drogą do bezwarunkowej akceptacji”. Miejsce Niepubliczna Poradnia Psychologiczno-Pedagogicznej w Gliwicach. Wydarzenie otwarte. Zapisy telefonicznie pod nr telefonu poradni.
?17:00-19:30

Plan spotkania koalicjantów w Warszawie

SOBOTA 21.10.2023

10:00 SCHODZIMY SIĘ?

  • Trochę zdenerwowani i podekscytowani zaczynamy zjeżdżać się do SOS-u.
  • W widocznym miejscu działa już przyjazna recepcja pełna życzliwych SOS-owiczów i profesjonalnych „witaczy”. Możesz się zarejestrować. Pobierzesz też link do strony, na której są już podstawowe informacje organizacyjne i merytoryczne. Przez cały FESTIWAL na tej stronie pojawiać się będą informacje bieżące.
  • Uwaga – jeżeli chcesz być na FESTIWALU, a musisz tego dnia zająć się dziećmi – możesz je ZABRAĆ ZE SOBĄ!!! Będzie salka, w którym dzieciaki mogą się bawić pod opieką wolontariuszek/wolontariuszy z SOS-u. Daj tylko znać, żebyśmy wiedzieli czy ktoś jakieś dzieci przyprowadzi.
  • Gromadzimy się powoli na trzecim piętrze. Witamy się ze znajomymi i szczególnie ciepło witamy osoby, które są pierwszy raz. Mogą czuć się nieswojo – empatycznie ich przyjmijmy.

 11:00 ROZPOCZĘCIE

  • Powitania – Jac Jakubowski, Mariola Tomczak (dyr. SOS-u), przedstawiciel młodzieży z SOS-u.
  • Wystąpienie wprowadzające Jac Jakubowski (idea i założenia VI FESTIWALU EMPATIA W DZIAŁANIU)
  • Wystąpienia młodych i starszych – czego chcą tu na FESTIWALU doświadczyć, nauczyć się, a może wykreować?
  • Jac przy pomocy współpracowników przeprowadza TRUE (Trening Rozwoju Uważności Empatycznej).

 13:00 PRZERWA OBIADOWA

  • Kończymy wstępną sesję. Uczestnicy dostają adresy okolicznych restauracji, barów i idą sobie na obiad.

 15:00 ARCHIPELAG EMPATII

  • W godzinach 15.00 – 16.30 w pięciu salach prezentuje się pięć „WYSP”, czyli organizacji, instytucji, szkół, które pracują w oparciu o empatię, tworzenie wspólnoty, wspieranie rozwoju.
  • Od 16.30 do 17.00 mamy przerwę.
  • 17.00 – 18.30 w tych co wcześniej salach prezentuje się pięć innych „WYSP”.

 18:30 OPEN SPACE (OTWARTA PRZESTRZEŃ)

  • To czas na empatyczne spotkania i rozmowy. Można po prostu pobyć ze sobą, ale też można zacząć coś planować, dzielić się pomysłami. Umawiać się na spotkania.

 

NIEDZIELA 22.10.2023

 9:00 PORANNA SESJA INTEGRACYJNA.

  • Wiemy już z doświadczenia, że uczestnicy się schodzą o różnych porach. Będą też osoby, których nie było w sobotę.
  • Witamy się, pijemy kawkę, rozmawiamy, a na sali gimnastycznej dla chętnych integracyjne zajęcia ruchowe.

 9:30 WPROWADZENIE

Jac Jakubowski zaprosi do doświadczania, ale też do generowania POMYSŁÓW, z których część przekształci się w INICJATYWY.

– Przedstawi też trenerów i inspiratorów.

– Podzielimy się na grupy.

 10:00 INSPIRATORIA 

  • Wspólnym tematem wszystkich INSPIRATORIÓW jest DIALOG MIĘDZYPOKOLENIOWY JAKO WYZWANIE CYWILIZACYJNE I OSOBISTE.
  • Każde INSPIRATORIUM prowadzi trener lub trenerka. Zapewnią atmosferę empatycznego kontaktu, wzajemnego szacunku i uważnego słuchania siebie nawzajem.
  • W każdym INSPIRATORIUM kilkunastominutowe wystąpienia będzie miał dwóch (albo dwoje) INSPIRATORÓW (INSPIRATOREK). Będą mówić z serca, bez prezentacji, o tym, jak dialog międzypokoleniowy może wzbogacić, podnieść efektywność, urealnić różne działania zmierzające do budowania przyjaznego świata. Każdy specjalizuje się w innym obszarze – np. w sztuce pomagania, przeciwdziałaniu wykluczeniu, przeciwdziałaniu kryzysowi klimatycznemu, sztuce dialogu międzykulturowego, potrzebie rewolucyjnych zmian w obszarze edukacji. Dzięki nim każde INSPIRATORIUM natchnięte będzie innym motywem przewodnim, ale i tak od uczestników zależy to, nad czym będą pracować.
  • Ważnym elementem każdego INSPIRATORIUM jest sesja TRUE
  • UWAGA – koncertujemy się na dwóch współzależnych obszarach:
    • tym, żeby czegoś się nauczyć, coś zrozumieć, czymś się zainspirować
    • wykreować pomysły na wspólne działania

 13:00 krótka przerwa

 13:15 PODSUMOWANIE

Najważniejszym elementem podsumowania jest przekuwanie POMYSŁÓW na INICJATYWY. Chodzi o to, żeby konkretne osoby umówiły się na TEMATYCZNE SPOTKANIA POFESTIWALOWE (w realu i na ZOOM-ie). Na takich spotkaniach można inicjować prace nad stworzeniem KONCEPCJI nowych projektów, a także wzbogaceniem projektów już istniejących. Ważną siłą działań pofestiwalowych są różne sojusze, który wyklują się na Festiwalu.

2022

2021

2020

2019

2018