
Festiwal Empatia w Działaniu to cykliczne wydarzenie organizowane przez Jacka Jakubowskiego w ramach Akcji Empatia. To doskonała okazja do spotkania się z ludźmi świadomymi, którzy tak jak Ty, chcą tworzyć lepsze miejsca pracy, wydajniejsze firmy, przyjazne urzędy, mądre szkoły i uczelnie. Tak jak Ty, chcą budować przestrzeń zrozumienia i dialogu, razem tworzyć w empatii i współodczuwaniu. Tu znajdziesz społeczność, inspiracje, wiedzę i doświadczenie, jakiego potrzebujesz, by tworzyć lepszy świat wokół siebie.
Wystartowaliśmy w poniedziałek 16.10.23 r. i aż do 20.10.23 byliśmy obecni w różnych inicjatywach lokalnych i odbywających się spotkaniach online. Spotkanie Koalicjantów w Warszawie natomiast zaplanowaliśmy na 21-22.10.23r.
W tym roku na Festiwalu było młodzieży. A także reprezentanci NGO, szkół, biznesu, instytucji publicznych, większość z nich pokaże swoje dokonania w budowaniu dialogu międzypokoleniowego.
NASZYM MARZENIEM JEST BY FESTIWAL TRWAŁ CAŁY ROK! Jak? Chcemy by VI FESTIWALU EMPATIA W DZIŁANIU miał konkretny owoc. Naszym celem jest uruchomienie Młodzieżowej Szkoły Liderów Empatii. Będzie ona realizować założenia festiwalu i manifest empatyczny przez cały rok! Bardzo będzie dla Nas dużo znaczyć jak wesprzecie nasz pomysł. Założyliśmy specjalnie na ten cel dedykowany Patronite. Klinki w link i dowiedz się więcej:
W tym roku byli z nami:
Ashoka, Firmy turkusowe, Fundacja Bullerbyn, szkoły i przedszkola Montessori, Sprężyny Biznesu, Stowarzyszenie Spójrz Inaczej, Sieci Wsparcia, Młodzieżowy Ośrodek Socjoterapii „SOS”, Republika – los17, Działaj Lokalnie, Kaszubski Uniwersytet Ludowy, Towarzystwo Inicjatyw Twórczych Ę, Obozy Wakacyjne Gestalt, Centrum Psychiatrii z Gdańska, Stowarzyszenie STOP, klub Gaja, Zwonieni z Teorii, ISKIERKA, POGRANICZE, Centrum Działań Profilaktycznych, FUNDACJI HUMANITES, ULICA, Pracownia PLUS, firma doradcza Heidtman&Piasecki, Polska Fundacja Dzieci i Młodzieży, Młodzi Mlodym KOSZALIN, CEO, Kolektw XYZ, absolwenci i trenerzy TROP.
Harmonogram wydarzeń lokalnych (forma online lub na żywo) poniżej 



Link do wydarzenia


Link do wydarzenia
17.10.2023


Link do wydarzenia


18.10.2023




Link do wydarzenia
19.10.2023


Link do wydarzenia


Link do wydarzenia
?SPOTKANIE CZŁONKÓW STOWARZYSZENIA PSYCHOPROFILAKTYKI „SPÓJRZ INACZEJ” DOTYCZĄCEJ EMPATII.
W czasie tego spotkania chcielibyśmy podzielić się naszymi przemyśleniami związanymi z
trzema zagadnieniami:
– Co dla nas jest ważne w myśleniu i rozmawianiu o empatii?
– W jaki sposób rozwijamy świadomość empatii w programie „Spójrz Inaczej”?
– Jak możemy bardziej rozwijać świadomość i ważność empatii w czasie szkoleń przygotowujących do realizacji naszego programu?
? 18:00
?EMPATYCZNE SPOTKANIE MIĘDZYPOKOLENIOWE I WARSZTAT KOMUNIKACJI, KTÓRY POPROWADZI EWA STĘPNIEWICZ (COACH, PSYCHOLOG I PSYCHOTERAPEUTA).
Tytuł „Co nas (nie) różni? Znajomość typów komunikacji,uważność i słuchanie drogą do bezwarunkowej akceptacji”. Miejsce Niepubliczna Poradnia Psychologiczno-Pedagogicznej w Gliwicach. Wydarzenie otwarte. Zapisy telefonicznie pod nr telefonu poradni.
?17:00-19:30
Plan spotkania koalicjantów w Warszawie
SOBOTA 21.10.2023
10:00 SCHODZIMY SIĘ?
- Trochę zdenerwowani i podekscytowani zaczynamy zjeżdżać się do SOS-u.
- W widocznym miejscu działa już przyjazna recepcja pełna życzliwych SOS-owiczów i profesjonalnych „witaczy”. Możesz się zarejestrować. Pobierzesz też link do strony, na której są już podstawowe informacje organizacyjne i merytoryczne. Przez cały FESTIWAL na tej stronie pojawiać się będą informacje bieżące.
- Uwaga – jeżeli chcesz być na FESTIWALU, a musisz tego dnia zająć się dziećmi – możesz je ZABRAĆ ZE SOBĄ!!! Będzie salka, w którym dzieciaki mogą się bawić pod opieką wolontariuszek/wolontariuszy z SOS-u. Daj tylko znać, żebyśmy wiedzieli czy ktoś jakieś dzieci przyprowadzi.
- Gromadzimy się powoli na trzecim piętrze. Witamy się ze znajomymi i szczególnie ciepło witamy osoby, które są pierwszy raz. Mogą czuć się nieswojo – empatycznie ich przyjmijmy.
11:00 ROZPOCZĘCIE
- Powitania – Jac Jakubowski, Mariola Tomczak (dyr. SOS-u), przedstawiciel młodzieży z SOS-u.
- Wystąpienie wprowadzające Jac Jakubowski (idea i założenia VI FESTIWALU EMPATIA W DZIAŁANIU)
- Wystąpienia młodych i starszych – czego chcą tu na FESTIWALU doświadczyć, nauczyć się, a może wykreować?
- Jac przy pomocy współpracowników przeprowadza TRUE (Trening Rozwoju Uważności Empatycznej).
13:00 PRZERWA OBIADOWA
- Kończymy wstępną sesję. Uczestnicy dostają adresy okolicznych restauracji, barów i idą sobie na obiad.
15:00 ARCHIPELAG EMPATII
- W godzinach 15.00 – 16.30 w pięciu salach prezentuje się pięć „WYSP”, czyli organizacji, instytucji, szkół, które pracują w oparciu o empatię, tworzenie wspólnoty, wspieranie rozwoju.
- Od 16.30 do 17.00 mamy przerwę.
- 17.00 – 18.30 w tych co wcześniej salach prezentuje się pięć innych „WYSP”.
18:30 OPEN SPACE (OTWARTA PRZESTRZEŃ)
- To czas na empatyczne spotkania i rozmowy. Można po prostu pobyć ze sobą, ale też można zacząć coś planować, dzielić się pomysłami. Umawiać się na spotkania.
NIEDZIELA 22.10.2023
9:00 PORANNA SESJA INTEGRACYJNA.
- Wiemy już z doświadczenia, że uczestnicy się schodzą o różnych porach. Będą też osoby, których nie było w sobotę.
- Witamy się, pijemy kawkę, rozmawiamy, a na sali gimnastycznej dla chętnych integracyjne zajęcia ruchowe.
9:30 WPROWADZENIE
Jac Jakubowski zaprosi do doświadczania, ale też do generowania POMYSŁÓW, z których część przekształci się w INICJATYWY.
– Przedstawi też trenerów i inspiratorów.
– Podzielimy się na grupy.
10:00 INSPIRATORIA
- Wspólnym tematem wszystkich INSPIRATORIÓW jest DIALOG MIĘDZYPOKOLENIOWY JAKO WYZWANIE CYWILIZACYJNE I OSOBISTE.
- Każde INSPIRATORIUM prowadzi trener lub trenerka. Zapewnią atmosferę empatycznego kontaktu, wzajemnego szacunku i uważnego słuchania siebie nawzajem.
- W każdym INSPIRATORIUM kilkunastominutowe wystąpienia będzie miał dwóch (albo dwoje) INSPIRATORÓW (INSPIRATOREK). Będą mówić z serca, bez prezentacji, o tym, jak dialog międzypokoleniowy może wzbogacić, podnieść efektywność, urealnić różne działania zmierzające do budowania przyjaznego świata. Każdy specjalizuje się w innym obszarze – np. w sztuce pomagania, przeciwdziałaniu wykluczeniu, przeciwdziałaniu kryzysowi klimatycznemu, sztuce dialogu międzykulturowego, potrzebie rewolucyjnych zmian w obszarze edukacji. Dzięki nim każde INSPIRATORIUM natchnięte będzie innym motywem przewodnim, ale i tak od uczestników zależy to, nad czym będą pracować.
- Ważnym elementem każdego INSPIRATORIUM jest sesja TRUE
- UWAGA – koncertujemy się na dwóch współzależnych obszarach:
- tym, żeby czegoś się nauczyć, coś zrozumieć, czymś się zainspirować
- wykreować pomysły na wspólne działania
13:00 krótka przerwa
13:15 PODSUMOWANIE
Najważniejszym elementem podsumowania jest przekuwanie POMYSŁÓW na INICJATYWY. Chodzi o to, żeby konkretne osoby umówiły się na TEMATYCZNE SPOTKANIA POFESTIWALOWE (w realu i na ZOOM-ie). Na takich spotkaniach można inicjować prace nad stworzeniem KONCEPCJI nowych projektów, a także wzbogaceniem projektów już istniejących. Ważną siłą działań pofestiwalowych są różne sojusze, który wyklują się na Festiwalu.