22 615 52 40 biuro@akcja-empatia.pl

Za nami 5. edycja organizowanego przez Fundację TROP Festiwalu Empatia w Działaniu.

W tym roku gościliśmy w Młodzieżowym Ośrodku Socjoterapii w Warszawie, który przyjął nas z życzliwością, której na długo nie zapomnimy. Do twórcy Festiwalu Jacka Jakubowskiego dołączyli Empatyczni z przeróżnych dziedzin życia m.in. Andrzej Blikle, Jacek Bożek, Joanna Brodzik, Zofia Dzik, Paweł Łukasiak, Agata Stafiej, których inspirujące przemówienia otworzyły nasze wspólne spotkanie.

 

Barwną mozaikę Festiwalu tworzyli też zaproszeni do Inspiratoriów eksperci, którzy dzielili się swoimi doświadczeniami i refleksjami wokół trzech obszarów tematycznych:

„MIĘDZY”, czyli sztuki tworzenia współpracy osób, które się różnią się między sobą pod względem m.in. kulturowym, pokoleniowym, społecznym 

„LIDER”, czyli budowania przywództwa opartego na empatycznej i partnerskiej współpracy

„EDUKACJA”, czyli umiejętności wspierania samodzielnego uczenia się i rozwoju.

Drugiego dnia spotkania okazją do nasycenia zmysłów empatyczną strawą był też wieczór twórczy, który uświetnił występ Tadeusza Woźniaka i Jacka Kleyffa.

Ogrom inspiracji, wzruszeń i energii do dalszego empatycznego działania bez wątpienia wnieśli też twórcy każdej z 16-tu Wysp w ramach Archipelagu Empatii. Nawigując między Wyspami uczestnicy mieli możliwość poznać dorobek prężnie działających już projektów aktywizacji i budowania wspólnoty oraz kultury organizacyjnej opartych na szacunku i dialogu m.in. w dziedzinie edukacji, ekologii, rozwoju dzieci, włączania i różnorodności, wsparcia w kryzysie a także rozwijania talentów.

Nie zabrakło też okazji do nawiązania nowej empatycznej współpracy. W ramach inkubatora inicjatyw generowano pomysły na dalsze rozwijanie projektów związanych ze wsparciem rozwoju młodzieży, kreowaniem różnych form wolontariatu oraz innych twórczych inicjatyw jeszcze szerzej rozsiewających ideę empatii w działaniu. 

Każdy uczestnik poprzez doświadczenie mógł poćwiczyć swoją uważność i dojrzałość empatyczną w przyjacielskiej atmosferze, w kontakcie z drugim człowiekiem (a kto chciał, także i z psem). Było głęboko, wzruszająco, empatycznie, inspirująco. Aż szkoda że na kolejny Festiwal czekać trzeba będzie kolejny rok.

Zobacz jak było w poprzednich latach

2021

2020

2019

2018