22 615 52 40 biuro@akcja-empatia.pl

Czym jest Festiwal:

Festiwal Empatia w Działaniu to cykliczne wydarzenie organizowane przez Jacka Jakubowskiego w ramach Akcji Empatia. To doskonała okazja do spotkania się z ludźmi świadomymi, którzy tak jak Ty, chcą tworzyć lepsze miejsca pracy, wydajniejsze firmy, przyjazne urzędy, mądre szkoły i uczelnie. Tak jak Ty, chcą budować przestrzeń zrozumienia i dialogu, razem tworzyć w empatii i współodczuwaniu. Tu znajdziesz społeczność, inspiracje, wiedzę i doświadczenie, jakiego potrzebujesz, by tworzyć lepszy świat wokół siebie.

Krótka historia Festiwalu i naszych poczynań:

  1. Głównym działaniem Fundacji TROP jest budowana od 2014 roku 10-ciu  AKCJA-EMPATIA.
  2. Od 2018 roku robimy corocznie FESTIWAL EMPATIA W DZIAŁANIU
  3. Finałem pięciu festiwali był MANIFEST EMPATYCZNY
  4. W wyniku naszych poszukiwań uznaliśmy, że jedną z najważniejszych rzeczy jest  DIALOG MIĘDZYPOKOLENIOWY. Na wiosnę 2023 r założyliśmy OGÓLNOPOLSKĄ SPOŁECZNĄ KOALICJĘ NA RZECZ DIALOGU MIĘDZYPOKOLENIOWEGO.
  5. W czerwcu 2024 mieliśmy konferencję w SENACIE. Podjęliśmy wyzwanie polegające na zbudowaniu OGÓLNOPOLSKIEGO PROGRAMU ROZWOJU DIALOGU MIĘDZYPOKOLENIOWEGO.
  6. Zbliżamy się do kolejnego, VII FESTIWALU EMPATII W DZIAŁANIU, który ma być kontynuacją naszych działań, a zarazem ciągłym pogłębianiem aspektu budowania społeczeństwa empatycznego, dialogizującego i szanującego się nawzajem.

 

Harmonogram wydarzeń lokalnych (forma online lub na żywo) poniżej ⬇

sobota 12.10.2024 

Wesoła Szkoła Korczaka – Warszawski Festiwal Edukacji Demokratycznej (Warszawa, Osiedle Jazdów, Domki Fińskie)

FUNDACJA BULLERBYN na rzecz wspólnoty dzieci i dorosłych – Marianna Kłosińska, Anna Pękala

10.00 – 21.00  

Świętujmy razem wartości Janusza Korczaka i Deklarację Praw Dziecka przyjętą przez Zgromadzenie Ogólne Ligi Narodów 100 lat temu! oraz polski Dzień Edukacji Narodowej. Świętujmy razem EDUKACJĘ DEMOKRATYCZNĄ!

Link do wydarzenia  https://facebook.com/events/s/weso%C5%82a-wioska-korczaka-warszaw/512113584627099/

 

Festiwal Empatii w Ostródzie: Zrozumieć siebie, usłyszeć innych. (Ostróda, Sala Konferencyjna CUP)

Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Ostródzie – Monika Włodarczyk-Dudka

SIM RzeczJasna – Tomasz Esden-Tempski

Katarzyna Chwała Divinity.Coach

Wstęp wolny

16:00 – 19:00

Po raz pierwszy w Ostródzie wydarzenie będące częścią ogólnopolskiej Akcji Empatia. Wspólnie z Poradnią Psychologiczno-Pedagogiczną oraz Katarzyna Chwała Divinity.Coach organizowane jest niepowtarzalne wydarzenie, a w nim między innymi: Mariusz Sochacki: empatyczny dialog wewnętrzny; Monika Włodarczyk-Dudka: znaczenie empatii w rozwoju inteligencji emocjonalnej i społecznej dzieci i młodzieży; Milena Szostak: Usłyszeć i zobaczyć się w konflikcie.

Link do wydarzenia https://fb.me/e/7t8Bx7xRW#empatia

 

środa 16.10.2024

FESTIWAL WARSZAWSKIE TARGI PRACY DLA SENIORÓW, a w nim WARSZTATY DIALOGU MIĘDZYPOKOLENIOWEGO 

Katarzyna Fetter we współpracy z Urzędem Pracy. Na wydarzeniu wystąpi Jac Jakubowski i opowie Dialogu Międzypokoleniowym.

DIALOG MIĘDZYPOKOLENIOWY W OZIMKU

Halina Oster – SZKOŁA DOROSŁEGO CZŁOWIEKA

 11:00 – 15:00

Dom Kultury wspólnie z burmistrzem i z różnymi sojusznikami organizuje Festiwal „Dialog Międzypokoleniowy w Ozimku”. Jej uczestnikami będą seniorzy ze Szkoły Dorosłego Człowieka, prowadzonej przez Halinę w Ozimku oraz uczniowie.

 

czwartek 17.10.2024

ŚniadaNGO (Lublin, Centrum Informacji Rozwoju i Młodzieży)

 Ola Kulik – Prezeska Fundacji Sempre a Frentew

09:00 – 11:00

Cyklicznie organizowane ŚniadaNGO teraz na temat działań międzypokoleniowych. 

Cykl pod nazwą ŚniadaNGO to pozarządowe śniadanka, czyli poranne spotkania networkingowo inspiracyjne.

 

Link do wydarzenia: https://www.facebook.com/photo/?fbid=951991260306288&set=pb.100064862673508.-2207520000 

 

 Sobota 19.10.2024

 ZAWODOWA SOBOTA w ramach Dni Przedsiębiorczości Poznań

 Bogna Frąszczak CDzMP

 9.00 – 12.30

 Miasto Poznań serdecznie zaprasza uczniów klas IV-VI poznańskich szkół podstawowych na zajęcia z wybranego przez siebie zawodu, które odbędą się w ramach „Zawodowej Soboty”. 

 Wydarzenie odbędzie się w pracowniach Branżowej Szkoły I Stopnia Rzemiosła Artystycznego im. gen. Władysława Andersa przy ul. Św. Jerzego 6/10.

 Link do wydarzenia (6) Zawodowa sobota – zajęcia dla uczniów klas IV-VI poznańskich szkół podstawowych | Facebook

 

Plan spotkania koalicjantów w Warszawie – po raz trzeci przyjmie nas gościnnie MŁODZIEŻOWY OŚRODEK SOCJOTERAPII NR 1 „SOS”

Jak zwykle spotkanie festiwalowe przygotowujemy metodą performansu społecznego. Jego program, przebieg i efekty zależeć będą od podmiotowego, autorskiego zaangażowania uczestników i uczestniczek. Jako organizatorzy zadbamy o podstawową strukturę, nadamy rytm, zapewnimy dobrych trenerów i osoby potrafiące pięknie przedstawić teorie, idee, a przede wszystkim wspaniałe praktyki Ostateczny program jak zwykle powstanie na początku października.

Ramowo na razie wygląda to tak:

SOBOTA 19.10.2024

11:00 ROZPOCZĘCIE 

  • Powitania – Jac Jakubowski, Mariola Tomczak (dyr. SOS-u), przedstawiciel młodzieży z SOS-u, przedstawiciel MINISTERSTWA DS. SPOŁECZEŃSTWA OBYWATELSKIEGO
  • Wystąpienia wprowadzające (idea i założenia VII FESTIWALU „EMPATIA W DZIAŁANIU”)
  • Przedstawienie wydarzeń z TYGODNIA FESTIWALOWEGO, działań podjętych w wyniku poprzedniego FESTIWALU i czerwcowej KONFERENCJI W SENACIE.
  • Wystąpienia osób, które będą prowadzić INSPIRATORIA, prezentować dobre praktyki w ramach ARCHIPELAGU EMPATII
  • Dla zaktywizowania popracujemy w parach w oparciu o TRUE (Trening Rozwoju Uważności Empatycznej).

13.00 PRZERWA OBIADOWA

15.00 ARCHIPELAG EMPATII

  • Tym razem ARCHIPELAG przypominał będzie targi – wszędzie będą plakaty, ew. stoiska, pozwalające się zorientować w tym, co robią różne wspaniałe organizacje. Na każdym plakacie będą telefony i maile, dzięki którym można nawiązać kontakt. Od targów tym się to będzie różnić, że zamiast konkurencji i sprzedaży promować będziemy uczenie się od siebie nawzajem i budowanie różnych form współpracy.

16.00 INSPIRATORIA

  • Wspólnym tematem wszystkich INSPIRATORIÓW jest DIALOG MIĘDZYPOKOLENIOWY JAKO WYZWANIE CYWILIZACYJNE I OSOBISTE.
  • Każde INSPIRATORIUM prowadzi profesjonalny moderator, lub profesjonalna moderatorka. Zapewnią atmosferę empatycznego kontaktu, wzajemnego szacunku i uważnego słuchania siebie nawzajem.
  • W każdym INSPIRATORIUM kilkunastominutowe wystąpienia będzie miało dwie osoby. Nazywamy je INSPIRATORKAMI/INSPIRATORAMI. Będą mówić z serca, bez prezentacji, o tym, jak dialog międzypokoleniowy może wzbogacić, podnieść efektywność, urealnić różne działania zmierzające do budowania przyjaznego świata. Każda z takich osób specjalizuje się w innym obszarze – np. w sztuce pomagania, rozwijaniu kultury organizacyjnej w biznesie, przeciwdziałaniu wykluczeniu, przeciwdziałaniu kryzysowi klimatycznemu, sztuce dialogu międzykulturowego, potrzebie rewolucyjnych zmian w obszarze edukacji itp. Dzięki nim każde INSPIRATORIUM natchnięte będzie innym motywem przewodnim.
  • Po wysłuchaniu wystąpień ważnym elementem każdego INSPIRATORIUM jest sesja TRUE (Trening Rozwoju Uważności Empatycznej). Osoby uczestniczące tworzą sobie wzajemnie warunki do ekspresji przemyśleń, uczuć, spostrzeżeń związanych z wysłuchanymi wystąpieniami
  • Ostatnią częścią INSPIRATORIUM jest otwarta debata skoncentrowana na dwóch obszarach

Ø TEZY – co jest najistotniejsze w obszarze, którego dotyczy to konkretne INSPIRATORIUM

Ø POMYSŁY – jakie wspólne działania warto podjąć

18.00 – 20.00 czas coś przekąsić

20.00 niespodzianka artystyczna

 

NIEDZIELA 20.10.2023

9.00 PORANNA SESJA INTEGRACYJNA.

9.30 WPROWADZENIE

Jac Jakubowski zaprosi do współpracy czyli do generowania POMYSŁÓW, z których część przekształci się w INICJATYWY, a potem w KONCEPCJE działań. Przedstawi też trenerów i inspiratorów. Podzielimy się na grupy tematyczne.

10.00 GRUPY TEMATYCZNE

Festiwal zawsze był miejscem rodzenia się różnych inicjatyw, sojuszy, ciekawych działań. Czas niedzielny da okazję na:

  • Narady nad dalszymi działaniami KOALICJI
  • Spotkaniami wokół ważnych dla uczestników tematów
  • Naradami osób, które w czasie całego FESTIWALU (czyli tego trwającego od przeszło tygodnia) wpadły na pomysł nawiązania współpracy, albo zbudowania jakiegoś nowego projektu,
  • Zajęcia ruchowe, artystyczne dające okazję do „współbrzmienia międzypokoleniowego” 
  • Porozmawiania sobie w przypadkowych grupach

13.00 krótka przerwa

 13.15. PODSUMOWANIE

Najważniejszym elementem podsumowania będzie ogłaszanie inicjatyw, do których każdy z uczestników może się włączyć. Bardzo ważnym będzie utworzenie zespołów tematycznych, w których KOALICJA będzie kontynuować dalsze prace.

 14.00 Kontynuacja części grup tematycznych

 

Zobacz jak było w poprzednich latach na Festiwalu Empatia w Działaniu

2023

2022

2021

2020

2019

2018